Awards

Click on the below awards for further information

2017

2017 Molly Morpeth Canaday Awards - Finalist     Barbara Smith

- 2017 Molly Morpeth Canaday Awards - Finalist     Rose Meyer

2017 Molly Morpeth Canaday Awards - Finalist     Janet Mazenier

2017 Molly Morpeth Canaday Awards - Finalist     Alex Matthews

2017 Molly Morpeth Canaday Awards - Craigs Investment Partners Youth Art Award     Anita Frost

2017 Molly Morpeth Canaday Awards - Finalist     Claudia Dunes  

- 2017 Molly Morpeth Canaday Awards - Gordon Harris Merit Award Winner      Sam Dollimore

- 2017 New Zealand Painting & Printmaking Awards - WINNER    Rose Meyer

2017 New Zealand Painting & Printmaking Awards - Finalist     Janet Mazenier

2017 New Zealand Painting & Printmaking Awards - Finalist     Matt Dowman

2017 New Zealand Painting & Printmaking Awards - Finalist     Tiger Murdoch (Kelly Pretty & Matt Dowman)


2016

- 2016 Jann Medlicott Creative Arts Award - Winner     Kay Tasma 

- 2016 AMP Scholarship Award - Winner     Paris Kirby 

- Eden Arts Young Artists Awards 2016 - Winner     Siddell Memorial Award     Rainer Weston

- 2016 ART Venture Awards - Winner     Sharu Delilkan

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Matt Dowman

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist      John Horner

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Noel Ivanoff

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Christina Read

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Glen Snow

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Jill Sorenson

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Henry Symonds 

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Claudia Dunes 

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Sam Dollimore 

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Margaret Johnston

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Virginia Leonard

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Akky Van der Velde

- 2016 Wallace Art Awards - Finalist     Jane Zusters 

- 2016 Best Design Awards - Finalist     Jonty Valentine/Index

- 2016 Best Design Awards - Gold Pin    Jonty Valentine/Index

- 2016 Best Design Awards - Finalist     Jonty Valentine/Index

- 2016 Best Design Awards - Gold Pin     Brittnee Covich 

- 2016 Best Design Awards - Silver Pin     Caroline Konarkowska

- 2016 Best Design Awards - Silver Pin     Caroline Konarkowska 

- 2016 Best Design Awards - Finalist     2015 Whitecliffe Graphic Design Graduates   

- 2016 Best Design Awards - Finalist     James Gestro      

- 2016 Eden Arts Art School Award - Winner     Yann-Ru Yang 

- 2016 Eden Arts Art School Award - Highly Commended     Anthony Mauinatu

- 2016 Eden Arts Art School Award - Finalist     Clare Merrill

- 2016 Eden Arts Art School Award - Finalist     Shanti Brown

- 2016 Eden Arts Art School Award - Finalist     Samantha O'Brien

- 2016 Eden Arts Art School Award - Finalist     Melanie Arnold

- 2016 Glaister Ennor Graduate Art Awards - Barefoot and Thompson Award - Winner     Rose Meyer

- 2016 Glaister Ennor Graduate Art Awards - Finalist     Hiria Anderson

- 2016 Glaister Ennor Graduate Art Awards - Finalist     Karen Sewell

- 2016 Glaister Ennor Graduate Art Awards - Finalist     Mary MacGregor-Reid

- 2016 World of WearableArt™ Awards Show - Finalist     Jorge Adrian Alfaro

Parkin Drawing Prize - Finalist    Christina Read

Parkin Drawing Prize - Finalist    Leslie Falls

Parkin Drawing Prize - Finalist     Molly Timmins

Parkin Drawing Prize - Finalist     Janet Mazenier

Parkin Drawing Prize - Finalist     Alex Matthews

- Parkin Drawing Prize - Finalist     Lea-Anne Sheather

- 2016 National Contemporary Art Award - Finalist     Tiger Murdoch (Matt Dowman & Kelly Pretty)

- 2016 National Contemporary Art Award - Finalist     Oliver King

- 2016 National Contemporary Art Award - Finalist     Yoon Tae Kim

- 2016 National Contemporary Art Award - Finalist     Matt Ellwood

- 2016 Annual Commission by Sacred Hill (Auckland Festival of Photography) - Finalist     Helen Clegg

2016 Be Open Young Talent Award - Web Choice Award Winner     Caroline Konarkowska

The International Woolmark Prize - Nominees     Jessica Grubisa & Madeleine Harman (Harman Grubisa) 

- iD Dunedin International Emerging Designer Awards ZM and Viva Editorial Prize for Best NZ Collection - Winner     Kingkang Chen

- iD Dunedin International Emerging Designer Awards - Finalist     Benjamin Farry

- 2016 Noosa Art Award - Finalist     Lee Harrop

- 2016 Adam Portraiture Award - Finalist     Paul Hooker

- New Zealand Photobook of the Year Awards (Self-published) - Highly Commended      Georgia Periam

- New Zealand Photobook of the Year Awards (Self-published) - Finalist     Shelley Ashford 

- 2016 Molly Morpeth Canaday Trust Award - Winner     Hugo Lindsay

- 2016 Molly Morpeth Canaday Award - Finalist     Shanti Brown

- 2016 Molly Morpeth Canaday Award - Finalist     Sam Dollimore

- 2016 Molly Morpeth Canaday Award - Finalist     Heather Hourigan

- 2016 Molly Morpeth Canaday Award - Finalist     Rosina Kamphuis

- 2016 Molly Morpeth Canaday Award - Finalist     Adrienne Ranson

- 2016 Molly Morpeth Canaday Award - Finalist     Kim Shaw


2015

- 2015 The Dieline's Concepts We Wish Were Real Awards (CWWWR) -     First Place     Jeannie Burnside 

- 2015 International Society of Typographic Designers (ISTD) Student Assessment Scheme - 

  Merit Award     Caroline Konarkowska

- 2015 Portage Ceramic Awards     Merit Award     Virginia Leonard 

2016 Olivia Spencer Bower Foundation Art Award     Winner     Christina Read

- MAPDA - Joint Winner (Exhibition Catalogue)     Jonty Valentine

- City of Busselton Art Award - First Prize     Lee Harrop

- ECC NZ Student Craft/Design Awards - Highly Commended     Wilson Ong

- AGDA Student Awards - Finalist     Jeannie Burnside 

Parkin Drawing Prize - Winner    Gabrielle Amodeo

- Parkin Drawing Prize - Merit Award Winner     Hugo Lindsay 

Parkin Drawing Prize - Finalist     Natalie Saegusa   

Parkin Drawing Prize - Finalist     Zoe Nash

Parkin Drawing Prize - Finalist     Judi Bagust

Parkin Drawing Prize - Finalist     Kelly Pretty

Wallace Arts Trust Awards - Winner    Kaipara Wallace Arts Trust Award     Hugo Lindsay

Wallace Arts Trust Awards - First Runner Up     Rose Meyer 

Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Akky van de Velde

Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Virginia Leonard

Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Josh Hamilton

Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Henry Symonds

Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Jill Sorensen

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Yolunda Hickman

Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Matt Dowman

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Noel Ivanoff 

- Best Design Awards - Winner     Jonty Valentine

Best Design Awards - Winner     Jonty Valentine

National Contemporary Art Award - Finalist     Lisa Chandler

National Contemporary Art Award - Finalist     Hugo Lindsay

National Contemporary Art Award - Finalist     Virginia Leonard

- National Contemporary Art Award - Finalist     Josh Hamilton

- Eden Arts Art Schools Awards - Winner     Giulio Laura

- Eden Arts Art School Awards - Highly Commended     Tanya Martusheff

- Creative New Zealand 2015 Samoa Artist in Residence - Siliga David Setoga

NZ Art Show Emerging Artist Award - Winner-     Mish O'Neill 

- NZ Viet Nam Fashion Students' Collaboration - Benjamin Farry & Jessica Greetham 

- Glaister Ennor Graduate Art Awards - Barfoot and Thompson Award    Riley Claxton

- Glaister Ennor Graduate Art Awards - Special Award    Alexa Mickell

- Glaister Ennor Graduate Art Awards - Finalist   Elle Anderson 

- Glaister Ennor Graduate Art Awards - Finalist   Justine Giles  

Canon Media Awards - Reviewer of the Year   Anthony Byrt (Metro/NZ Listener)

- AGOTYA Australasian Graduate of the Year Award Graphic Design - Finalist - Ashley Keen

- AGOTYA Australasian Graduate of the Year Award Fashion Design - Finalist - Nicole Wesseling

- GOTYA NZ Graduate of the Year Award Graphic Design - Ashley Keen

GOTYA NZ Graduate of the Year Award Graphic Design - Nicole Wesseling

iD International Emerging Designer Awards - Finalist       Wilson Ong

iD International Emerging Designer Awards - Finalist       Jorge Adrian Alfaro

Objectspace Best in Show     Caroline Konarkowska

Objectspace Best in Show     Aaron Troy

Objectspace Best in Show     Michael Bevin


2014

- Eden Arts Art Schools Awards - Winner    Alex Mathews (Year Four)

- Eden Arts Art Schools Awards - Highly Commended    Giulio Laura (Year Three)

- Eden Arts Young Artists Award    Rainer Weston (Year Three)

- Best Design Awards - Gold Pin     Michelle So

- Best Design Awards - Silver Pin     Leah Surynt

- Best Design Awards - Finalist    Tommy Chin

- Best Design Awards - Finalist    Luke Jenkins

- Australasian Graduate of the Year Award for Fashion Design    Courtney Harper

- Australasian Graduate of the Year Award for Visual Communication    Michelle So

- Objectspace Best in Show     Leah Surynt

- Objectspace Best in Show     Tommy Chin

- The Prime Ministers Scholarship for Asia    Sophia Butler, Katie Davison, Zuzana Edwards, Jessica Greetham,  Sojung Lim, Wilson Ong, Grace Pearson-Green, Nicole Wesseling.

- Chartwell Stairwell Commission at Artspace    Daphne Simons

- Southern District Health Boards Health Research Excellence Award    Yesim Sokmen

- Glaister Ennor Graduate Art Awards - Finalist    Becky Nunes

- Glaister Ennor Graduate Art Awards - Finalist    Lea-Anne Sheather

- NZ Fashion Week - Miromoda Showcase    Amber Whitecliffe

- iD International Emerging Designer Awards - Finalist       Kido Deng 

- ECC NZ Student Craft Design Award - First Runnerup    Nicole Wesseling (Year Four)  

- Eyetime Photo Awards - Future Voices winner    Rainer Weston (Year Three)

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Noel Ivanoff

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Glen Snow

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Becky Nunes

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Marie Potter, New Pacific Studios Residency

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Virginia Leonard

- Glasgow Commonwealth Games Cultural Programme -Participant    Sonya Lacey

- Arteles Creative Residency Programme Finland    Rebecca Steadman

- Canon Media Awards - Best Magazine Feature Writer Arts and Entertainment     Anthony Byrt

- Waikato River Art Awards  Denise Batchelor



2013

- Eden Arts Art Schools Awards - Winner    Veronika Djoulais (Year Three)    

- Eden Arts Art Schools Awards - Merit    Mark O'Donnell (Year Four)  

- Best Design Awards - Gold Pin     Willem Ockhuysen  

- Best Design Awards - Bronze Pin     Carmen Fung  

- AgIdeas New Star Competition      Grace Kim

- Greg Whitecliffe Memorial Trust Award - Fashion Institute of Technology, New York    Samantha Chapman  

- ECC NZ Student Craft Design Award - First Runnerup    Nicole Wesseling (Year Three)   

- Westpac Young Fashion Designer Awards - Finalist    Louella Huang (Year Three)   

- NZ Fashion Week - Miromoda Showcase    Maxine Wooldridge   

- NZAAT Awards - Emerging Artist Award winner    Veronika Djoulais (Year Three) 

NZAAT Awards - Emerging Artist Award winner - Winner     Helen Clegg  

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Noel Ivanoff   

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Yoon Tae Kim  

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist     Ada Leung   

 - Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Karen Sewell

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Virginia Leonard

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Denise Batchelor

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Jana Beer

- Molly Morpeth Canaday Art Award - Runnerup    Lesley Falls

- Wikiriwhi Scholarship Daphne Simons

- Waikato Contemporary Art Awards - Finalist    Yoon Tae Kim   

- AIVA Angelholm International Video Art Festival Sweden - Invited artist    Steve Carr   

- NZAAT Art Awards - Winner   Helen Clegg (Year Four)   

- National Youth Art Awards - Finalist    Ada Leung   


2012

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Noel Ivanoff   

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Steve Carr   

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Jill Sorensen   

- Wallace Arts Trust Awards - Fullbright Award Winner     Steve Carr   

- Eden Arts Art Schools Awards - The Board's Choice    Suhee Kang (Year Four)   

- Glaister Ennor Graduate Art Awards - Barfoot and Thompson Award    Tracey Porteous  

- AIPA Image Nation - Winner    Laura Evans (Year Four)  

- iD International Emerging Designer Awards       Yun Do   

- iD International Emerging Designer Awards       Sally Huang   

- NZ Fashion Week - Miromoda Showcase and New Generation Show    Maxine Wooldridge   

- Melbourne Fashion Week - Indigenous Fashion UnEarthed    Maxine Wooldridge  

- Best Design Awards - Silver Pin     Fraser Bingham   

- Best Design Awards - Finalist    Saba Aghahasan   

- Best Design Awards - Finalist    Grace Kim  

- Greg Whitecliffe Memorial Trust Award - Shanghai University Design Workshop     Joanna Longbottom 


2011

- Eden Arts Art Schools Awards - Winner    Donna Summers   

- Best Design Awards - Bronze Pin     Fraser Bingham   

- Wallace Arts Trust Awards - Kaipara Foundation Award Winner    Matt Ellwood   

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Noel Ivanoff   

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Jill Sorensen   

- Waikato Art Awards - Finalist    Matt Ellwood

- Westfield Style Pacifica - Supreme Award    Nadine Rathjeens   

- Westfield Style Pacifica - Finalist, Multi Cultural Selection    Trish Peng   

- Westpac Young Fashion Designer - Finalist Top Three    Trish Peng   

- Westpac Young Fashion Designer - Finalist Top Ten    Jessica Grubisa   

- iD International Emerging Designer Awards - Pacific Blue Award    Julia Campbell   

- iD International Emerging Designer Awards - Finalist    Nour Hassan    FASHION DESIGN

- Wikiriwhi Scholarship - joint recipient. Awarded Study Abroad Fashion Programme, Montclair State University, New York, USA    Madeleine Harman   


2010    

- Waikato Art Awards - Finalist    Noel Ivanoff   

- iD International Emerging Designer Awards - Incubator Award Winner    Brooke Fairgray   

- iD International Emerging Designer Awards - Finalist    Lan Yu  

- NZ Fashion Museum Exhibition - Black In Fashion    Lan Yun, Nour Hassan, Amalia O'Neill  


2009    

- Wallace Arts Trust Awards - Fullbright Award Winner     Richard Malloy  

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Matt Ellwood

- Waikato Art Awards - Finalist    Jill Sorensen  

- Waikato Art Awards - Finalist    Richard Malloy  

- Air New Zealand Fashion Week - New Generation Show    Tara Cunniffe 



2008    

- Waikato Art Awards - Finalist    Richard Malloy   

- Waikato Art Awards - Finalist    Steve Carr   

- Waikato Art Awards - Finalist    Matt Ellwood

- NZ Fashion Quarterly Young Designer of the Year - Second runnerup    Tara Cunniffe   

- Westfield Style Pacifica - Menswear Finalist    Ben Cai  

- Westfield Style Pacifica - Streetwear Runnerup    Maxine Wooldridge   

- Westfield Style Pacifica - Evening wear Runnerup    Mollie Barr and Tara Cunniffe   

- Villa Maria Cult Couture - Second and Third    Maxine Wooldridge   


2007    

- Waikato Art Awards - Finalist    Jill Sorensen  

- Wallace Arts Trust Awards - Finalist    Jill Sorensen   

- Waikato Art Awards - Finalist    Matt Ellwood



2006    

- National Drawing Award    Christina Read   

- Waikato Art Awards - Finalist    Jill Sorensen   

- Waikato Art Awards - Finalist    Matt Ellwood